cu

NEWSLETTER – PODZIM 2017

JIžní město

Milí přátele Young Life Praha, v minulém newsletteru jste si mohli přečíst o tom, že jsme se rozhodli od začátku školního roku přesunout těžiště své práce z gymnázia v centru Prahy na Jižní Město, kde teď trávíme nejvíc času primárně mezi studenty učilišť. Středobodem našeho působení a také naší novou kanceláří se stala Kostelna - tedy kotelna, kterou před pár lety místní sbor Církve bratrské přebudoval na Kostel. Tento “industriální” prostor totiž láká k náštěvě také hloučky dospívajících, kteří si krátí páteční večery jak posedáváním venku, tak i návštěvou klubové místnosti uvnitř, kde mají k dispozici zdarma billiard, ping-pongový stůl, fotbálek, šipky nebo třeba stolní hry.

DSC_0470

Původně náš tým tito mladí vnímali spíše jen jako strážce pořádku, časem se někteří z nich ale začali stále víc osmělovat ke společným rozhovorům a už jim nepřipadalo zas až tak divné zahrát si občas ping-pong, šipky či billiard s námi. Studenti jsou za normálních okolností zvyklí pendlovat neustále mezi venkem a vnitřkem budovy a nepočítají s tím, že by jim někdo pobyt uvnitř organizoval. Těsně před vánoci jsme si ale dodali odvahy a pokusili jsme se převzít část večera do vlastní režie. Připravili jsme pro všechny krátký vánoční večírek a kupodivu naprostá většina dorazila. Atmosféra na večírku byla sice dosti bláznivá - někteří přišli až příliš povzbuzeni alkoholem - ale na druhou stranu byli všichni nesmírně vděční za vánoční dárek a také reagovali poměrně vstřícně na křesťanskou vánoční zvěst.

Kostelna

Když se nám takto podařilo udělat ve vztazích aspoň malý krok kupředu, chceme být teď zase o něco přísnější, pokud jde o míru konzumace alkoholu před vstupem do Kostelny. A také bychom rádi začali stále častěji prokládat večery organizovanými aktivitami, které budou plně v naší režii. Snad se nám jednoho dne podaří nadchnout tyhle mladé lidi i pro klasický YL klub, jaké jsme dříve pořádali pro studenty ZŠ a SŠ v centru Prahy. Tak nám v tom, prosím, držte palce.

Moc si vážíme vaší podpory, bez které by práce naší neziskovky nebyla vůbec možná. Přejeme vám úžasný rok 2018!

NEWSLETTER – LÉTO 2017

Milí přátelé Young Life Praha, napadlo vás někdy, čím to je, že mnoho mladých lidí se rozhodne pro nějakou zásadní životní změnu zrovna na letním táboře? Skutečnost, že člověk tráví celý týden mimo rámec svých běžných povinností a vztahů, má zjevně něco do sebe. Najednou si nejste tak úplně jistí tím, proč vlastně žijete tak, jak žijete, a proč se díváte na svět a druhé okolo zrovna tak, jak se díváte. Když k tomu navíc přidáte atmosféru bezpodmínečného přijetí ze strany chatkových vedoucích, skvělý program šitý na míru i těm nejznuděnějším teenagerům a podnětná duchovní zamyšlení každý večer na klubu, je nasnadě, že se může dít něco výjimečného.

1

Letošní český Summer Camp se konal v polském Ślesinu nedaleko města Konin. Někteří z nás jsme zde už o týden dříve pomáhali s organizací polského Wyld Life campu (summer camp pro mladší děti) a bylo příjemné zůstat na stejném místě i pro camp český. Skupina účastníků z Prahy byla tento rok sice dost malá, ale na druhou stranu to byli všechno noví studenti, kteří zažili atmosféru YL campu úplně poprvé. I když byla cesta na camp poměrně dlouhá, vyšší standard ubytování a krásná lokalita ślesinského jezera tuto skutečnost víc než vyvážily.

2

Na podzim to budou už tři roky, co jsme se pustili do pravidelné každo-týdenní práce mezi studenty na Gymnáziu prof. Jana Patočky. Vzhledem k tomu, že náš tým letos v létě opouští celá řada vedoucích (dostudovali nebo prostě potřebují životní změnu), a navíc se nám ani moc nedařilo zapojovat studenty GPJP do mimoškolních aktivit, jakou jsou kluby či campy, rozhodli jsme se přesunout těžiště naší práce jinam - na Jižní Město. Cítíme, že bychom měli působit víc lokálně a zaměřovat se snad i na jiný typ mládeže - studenty učilišť či děti ze ZŠ. Momentálně jsme v procesu rekrutování vedoucích do tohoto nového týmu.

3

Díky za váš zájem a podporu, které nám umožňují pokračovat v naší práci mezi dospívajícími dál i v novém školním roce.

NEWSLETTER – JARO 2017

Milí přátelé Young Life Praha, stále se cítíme být silně povzbuzeni tím, co jsme v YL prožili těsně po Velikonocích. Měli jsme totiž výsadu organizovat English Week pro více než 50 studentů z Gymnázia prof. Jana Patočky. Akce probíhala v Dobřichovicích nedaleko Prahy. Měli jsme k dispozici čtyři rodilé mluvčí z okruhu YL, kteří každý den vyučovali tři hodiny angličtiny a vedli večerní diskuze. Do organizace se zapojili také čtyři vedoucí našeho pražského týmu - vedli odpolední sportovních aktivity, hry a večerních kluby.

Dobřichovice

Získali jsme tak příležitost poznat 50 nových teenagerů a představit jim další aktivity, které se v rámci YL Praha pravidelně konají - English Coffee, frisbee, campy, atd. Učitelé z gymnázia, kteří akci pořádali s námi, byli mile překvapeni jak organizací tak i příjemnou atmosférou a slíbili, že povzbudí studenty k tomu, aby se přišli na některé další akce YL podívat. A výsledky na sebe nenechaly příliš dlouho čekat. Hned v pondělí dorazilo na English Coffee 25 terciánů, které jsme v Dobřichovicích poznali, jedna studentka se záhy přihlásila na Summer Camp a pár dalších se nadchlo pro frisbee. Pokud se naskytne příležitost i příští rok, rádi s organizací English Weeku na GPJP opět pomůžeme. Teď své síly obracíme primárně k přípravě Summer Campu, který tentokrát proběhne v Polsku.

NEWSLETTER – ZIMA 2016

0

Jsme vám všem velmi vděční za podporu po celý rok 2016. Byl to v mnoha ohledech rok náročný – velká zkouška naší trpělivosti. Na druhou stranu to byl ale také rok hledání a zpevnění našich základů, což by v budoucnu mělo umožnit nový růst.

10

Než vám o vyhlídkách do roku 2017 povíme víc, chtěli bychom se s vámi nejprve podělit o jednu z nedávných radostí. Ačkoliv jsme se v poslední době potýkali s nízkou účastí studentů na klubech, vánoční večeře nás naopak velmi povzbudila. Nejen, že na tomto klubovém večeru byli někteří studenti úplně poprvé, ale po delší odmlce jsme viděli i spoustu známých tváří z dřívějška. Ti všichni měli opět možnost užít si příjemný večer u dobrého jídla a zamyslet se před svátky nad tím, co je v životě skutečně důležité.

11

A teď k tomu, co nás čeká. Věřím, že rok 2017 může být pro naši práci v mnoha ohledech průlomovým. I když zatím není vůbec nic stoprocentní, mám jistou naději, že by ke mně ve druhé polovině roku 2017 mohli přibýt další zaměstnanci YL Praha. To s sebou pochopitelně nese určité výzvy (např. finanční), ale na druhou stranu se tím zase otvírají dveře k výraznému růstu. Víc zaměstnanců znamená víc týmů, víc škol a tím pádem i víc teenagerů, se kterými bude YL Praha pracovat. Budeme ke všem těmto důležitým rozhodnutím potřebovat spoustu moudrosti a také vaši podporu – a to ještě ve větší míře než doposud.

Těšíme se na všecko, co nás v roce 2017 čeká. Doufáme, že to budou jen samá příjemná překvapení, a totéž přejeme i Vám.

NEWSLETTER – PODZIM 2016

01

V polovině srpna jsme pořádali největší akci celého roku, celorepublikový YL Summer Camp. Jako jeden z hlavních vedoucích tábora, který měl na starost především chatkové/skupinové vedoucí, musím otevřeně prohlásit, že jsme byli obdarováni opravdu mimořádně schopným týmem dobrovolníků, a to jak z řad vysokoškoláků tak i středoškoláků. Studenti, kteří byli na našem campu poprvé, se po čase přiznali, že byli z počátku poněkud zaskočeni celkovou atmosférou, skvělým programem a nadprůměrným jídlem. Pro mnohé se právě tento fakt stal tichým svědectvím o tom, že ti, kdo to vše připravili, musí být buďto šílení nebo na tom křesťanství fakt něco je.


day1

V našem minulém newsletteru jsem popisoval naše dilema, pokud jde o účast nově nakontaktovaných studentů na mimoškolních akcích YL. Po více než roce působení na Gymnáziu Prof. Jana Patočky jsme měli možnost poznat skrze různé aktivity na půdě školy nejméně sto studentů, ale jen někteří z nich se občas ukázali na našich klubech v Bartolomějské, a nikdo nakonec nejel ani na Summer camp v Černé Hoře. Je pravda, že podstata služby YL nespočívá v klubech či campech, jde nám primárně o ovlivňování skrze vztahy, a v tom byli naši vedoucí po celý rok skutečně věrní. Přesto, když vidíme, jak skvělými nástroji mohou dobře připravené kluby a campy být, přáli bychom si vidět na nich i mnohem víc studentů z GPJP.

day2

Nakonec je třeba dodat, že nás od září čekají zcela zásadní změny na týmu. Někteří z našich současných vedoucích plánují strávit jeden nebo dva semestry v zahraničí. Na druhé straně náš tým posílí skupina pěti nových pomocných vedoucích z řad bývalých studentů. Také máme naději, že naše počty časem doplní i vedoucí z jiných oblastí (Ostrava či USA). Moc bychom si přáli, aby se nám i nadále podařilo udržet stejně dobrou spolupráci a nadstandardní vztahy jako tomu bylo uplynulém školním roce.


day3

Přeji vám všem úspěšný start do školního roku 2016/17. Marek Šrámek

NEWSLETTER – JARO 2016

intro

Naše doba většinou měří úspěch na čísla. Pokud bychom ovšem měli práci YL poměřovat primárně takto, dostali bychom se brzy do problémů. Jsme v číslech vlastně úspěšní nebo naopak zoufale neúspěšní? Už víc než rok působíme každý týden na Gymnáziu prof. Jana Patočky - potkáváme studenty v hodinách angličtiny a na francouzkých klubech, trávíme s nimi čas na English Coffee a English Breakfast, chodíme s nimi hrát frisbee, zkoušíme s jejich pomocí natáčet hudební klipy, pomáháme jim s doučováním apod.

kluby

V dubnu jsme navíc měli úžasnou příležitost vypomoci lektorům GPJP s organizací anglicko-sportovního týdne v Dobřichovicích, díky čemuž jsme získali spoustu nových přátel mezi terciány. V současnosti tedy známe jménem nejmíň sto GPJP studentů a s mnohými se nám podařilo navázat i poměrně hluboké vztahy. Přesto se skoro nikdo z nich zatím neodhodlal přihlásit na náš Summer Camp 2016, který považujeme v mnoha ohledech za vyvrcholení celé sezóny. A tak doufáme, že se na těchto číslech nakonec přece jen něco změní.

dob

Summer Camp 2016

Letos pojedeme v létě už potřetí do naší osvědčené destinace v Černé Hoře u Blanska. Tentokrát naše řady rozšíří také studenti ze čtvrté, nově vznikající YL oblasti Turnov-Liberec. Celý tým organizátorů už teď tvrdě pracuje na tom, aby mohli studenti opět prožít nejlepší týden celého roku.

 

Děkujeme za vaši podporu a zájem, bez nichž by nic z toho nebylo vůbec možné.

SC 2016 Poster (1)-page-001

NEWSLETTER – ZIMA 2015

YL Prague

Žijeme ve světě nekonečných možností, a proto je občas potřeba říci NE i některým důležitým věcem, abychom se mohli soustředit na to, co je nakonec nejdůležitější. Před půl rokem jsme v naší práci tak trochu zápasili s účastí studentů na našich klubových večerech. Studenti, které jsme už nějakou dobu znali, jakoby ztráceli zájem o společná setkání - pořád nás rádi viděli osobně, ale neměli potřebu sdružovat se moc dohromady. A ačkoliv jsme my vedoucí neustále dál navazovali osobní kontakty s novými studenty, nezdálo se, že by měli zájem i o nějaké YL skupinové aktivity mimo školu. Když jsem o tom jako area director mluvil s regionálním vedoucím, Alem Andersonem, uvědomil jsem si, v čem dost možná vězí náš problém. Na to, že je nás v týmu jen pár, se snažíme zaměřovat na příliš mnoho různých škol a mnoho různých skupin mladých lidí. Každý z nás si tak sice okolo sebe časem vytvoří skupinku přátel mezi studenty, jenže tyto skupinky se neznamejí navzájem mezi sebou, a tak je to ani netáhne na skupinové akce s dalšími teenagery. Al mě tehdy požádal, abychom se zaměřili pokud možno všichni jen na jednu školu a pokusili se tak vytvořit větší momentum vlivu YL na jednom místě. Studenti by se tak navzájem znali mezi sebou, vedoucí by se častěji vídali na půdě jedné školy společně a cítili by se v práci s mládeží méně izolovaní.

Pro darce

I když nebylo úplně jednoduché říci NE některým jiným školám a aktivitám, kterým jsme se v Praze doposud věnovali, brzy vyšlo najevo, že rozhodnutí zaměřit se v současnosti primárně na Gymnázium prof. Jana Patočky bylo rozumné. Postupně se nám zde začalo dařit prohlubovat vztahy s učiteli a vedením školy, máme možnost poznávat zde více nových studentů než kdykoliv předtím, a někteří z nich se začali objevovat i na našich klubových večerech. Máme naději, že pokud se bude naše práce na GPJP zdárně vyvíjet dál, mohli bychom brzy vytvořit podobné týmy vedoucích i okolo jiných škol v Praze.

GPJP

Někteří z GPJP studentů na tradiční Young Life vánoční večeři

Nakonec bych chtěl velice poděkovat vám všem, kdo nás jakkoliv podporujete. Na začátku ledna 2016 jsem měl jako zaměstnanec YL Praha možnost zúčastnit se YL All Staff konference v Orlandu spolu s dalšími 5 tisíci kolegy z 99 zemí světa. Naše organizace právě oslavila 75 narozeniny a zasahuje teď každoročně cca 2 milióny mladých lidí. Byli byste, prosím, ochotní podporovat nás i dál, aby se mohl náš dobrý vliv mezi dospívajícími ještě víc rozšířit? Zvláštní poděkování patří také našim přátelům z Charlotte a ze San Franciska, kteří se o mě tak skvěle starali při mé krátké návštěvě v Severní Karolíně a Kalifornii.

NEWSLETTER – PODZIM 2015

titulka

Summer Camp: Meziříčko, 9.-15. srpna 2015

Co vás napadne, když slyšíte slovní spojení letní tábor? Většina z nás někdy nějaký ten tábora zažila a tak máme poměrně jasno: Přijedete na místo plné opotřebovaně vyhlížejících chatek, sociální zařízení ve vzdálené neútulné budově nepůsobí zrovna čistě, v jídelně si musíte vystát dlouhou frontu až k okénku, kde vám nabídnou jídlo, které vypadá a chutná tak trochu levně, vedoucí si vás přes den moc nevšímají a večer se společně někam zašijí zatímco vy máte možnost využívat hromadu volného času s dalšími studenty tak nějak po svém.

pro web 1

S těmito předpoklady pak přijedete na letní tábor Young Lifu a jste poněkud v šoku! Narazíte tu na několik desítek dospělých (summer staff), kteří se starají o to, aby se původně neútulné prostory proměnily v místa speciálně uzpůsobená programu, pomáhají s organizací celotáborových her, vedou nejrůznější workshopy a pracují zadarmo 12-14 hodin denně jen proto, abyste si vy v roli studentů mohli užít nejlepší týden roku. A jsou zde i desítky teeagerů, kteří se rozhodli přijet letos na tábor ne jako ti, kdo se baví, ale jako ti, kdo pomáhají (work crew) - pracují v kuchyni, obsluhují vás u stolů, umývají koupelny a záchody. A pak jsou zde vaši chatkoví vedoucí, mladí dospělí, kteří věnují skoro každou minutu svého času přímo vám. Pomalu vám začíná docházet, že ti lidé jsou tak trochu jiní. Musí existovat nějaký logický důvod, proč vás někdo má tak nepokrytě rád. Asi je opravdu něco na tom Ježíši, o kterém se každý večer mluví na klubech. A zdá se, že On je také jediným rozumným vysvětlením toho, proč se taková spousta lidí rozhodla pomáhat s campem v Meziříčku, i když často museli vážit dlouhou cestu - z Polska, Německa, Bulharska, či dokonce z USA.

camp 3

Jak tak na sebe to všechno necháváte působit, najednou vám dojde, že Ježíš už pro vás není jen jakási vzdálená historická postava. Vždyť ho můžete tak trochu vidět a zakoušet v každé detailu táborového programu. Dochází vám, že možná skutečně existuje něco jako dokonalá láska, a ta je vám k dispozici ne jen skrze všechny ty, kteří o vás pečují, ale také přímo od Toho, kterého prý následují. Dřív jste o sobě rádi trvdili, že jste rozumní a nenábožensky založení lidé, ale najednou vám dochází, že víra může dost možná tvořit přirozenou součast i vašeho vlastního života. Je to trochu, jako byste se po dlouhé době nadechli čerstvého vzduchu, nebo jako byste se uvnitř ocitli tak nějak doma. Ať už bude vaše rozhodnutí ohledně víry jakékoliv, jedno je jisté - váš přístup k životu se díky YL campu téměř jistě změní.

Hasíkovi ukončují zaměstnanecký poměr v YL ČR

Po mnoho let byla činnost YL tady v Praze nerozlučně spjatá s rodinou Hasíkových. Martinovy vážné zdravotní problémy ale před časem rozpoutaly silný vír osobních životních změn, které nakonec ovlivnily celou rodinu a vyústily mimo jiné také v rozhodnutí, že od 1. září Martin i Jane ukončí svůj pracovní úvazek v YL ČR. Ještě štěstí, že Hasíkovi zůstavají dál v Praze. Doufáme, že se nám podaří i do budoucna udržovat čilé kontakty.

hasíkovi

Díky za váš čas a zájem..

NEWSLETTER – JARO 2015

titulka

Běh na podporu YL Praha

Pokud rádi běháte, máte jedinečnou možnost přidat se k nám a podpořit nás svým během. Akce se uskuteční 16. května v 15:00 v Centrálním Parku na Praze 13 (poblíž stanice metra B Lužiny). Poběží se dvě různé vzdálenosti: ženská kategorie s celkovou délkou trati 3 km a mužská kategorie s délkou trati 6 km. Vítězové budou korunováni nepomíjející slávou, jelikož se nesmazatelně zapíší jako vůbec prní šampióni běhu, který se jednou v budoucnu stane široce vyhledávanou běžeckou událostí Prahy. On-line přihlášku najdete zde na našich stránkách. Podrobnější informace zašleme všem přihlášeným emailem a budou také k dispozici na Facebooku.

YL Beh

Klub pro rodiče, absolventy a přátele YL Praha

A teď z jiného soudku. V dubnu nás čeká opět speciální klubový večer s rodiči, na který bychom rádi pozvali i všechny bývalé studenty a přátele okolo YL Praha. Nebojte se vrátit do mladších let, zahrát si „teenagerovské“ hry a zazpívat si spolu s námi. Přitom se také dozvíte aktuální informace o tom, co se právě děje v YL Praha. Po klubovém programu se pak všichni pustíme do palačinek nejrůznějších druhů a chutí. Příspěvek na večeři je dobrovolný. Akce se koná v pondělí 20. dubna od 19:00 v KC Třináctka, Mukařovského 1986, Praha 5 – naproti stanici metra B „Luka“.

Klub_s_rodici

Díky za vaši podporu a zájem.

.

NEWSLETTER – ZIMA 2014

uvodni

Dobročinný bazar na podporu YL Praha

Máte doma věci, které vám překážejí ve skříni, ale vypadají pořád příliš zachovale na to, aby se jen tak vyhodily? Co takhle dát je do dobročinného bazaru? Vám se doma “uleví” a ještě tím můžete přispět na Young Life. Jak to celé funguje? Inzerující, který chce prodat věc v charitativním Bazaru G6, zadá inzerát na internetové adrese: www.bazarg6.cz a vkládá zde informace k předmětu prodeje (stručný popis, ilustrační foto, cenu) a zvolí některý charitativní projekt, kterému by chtěl výtěžek z prodeje směřovat. Každý zadaný inzerát je ověřen e-mailem zadavatele a podléhá před zveřejněním schválení operátorem. Kupující uhradí příslušnou částku za nabízenou věc na transparentní účet a po domluvě s prodávajícím si zboží osobně převezme či nechá zaslat na svou adresu. Smysl tohoto prodeje je zbavit se něčeho nepotřebného či dobře postradatelného a zároveň darování finančního obnosu pro potřebné.

bazar

Všechny barvy podzimu

I v letošním školním roce se každé pondělí večer scházíme v hezkých prostorách klubu Samaří v Soukenické ulici. Jednou za čtrnáct dnů bývají typické YL kluby, které jsou koncipovány především tak, aby mezi nás dobře zapadli noví studenti. Hrají se zde bláznivé hry, předvádějí se scénky, zpívají se známé rádiové hity a nakonec je vše uzavřeno desetiminutovým zamyšlení nad Biblí. Každý klub je záměrně laděn tématicky trochu jinak: středověký, banánový, fiesta, gangster, apod.

kluby

Ve zbylých týdnech patří pondělky tzv. Young Life Alfě, což je vlastně přemýšlení nad životem z křesťanské perspektivy. Začíná se u jídla, pokračuje se kratší přednáškou a končí se v menších diskuzních skupinách. Bez ohledu na to, zda se studenti považují za věřící či nevěřící, je to skvělá příležitost naučit se přemýšlet nad životem a umět si zformulovat svůj vlastní světonázor.

vikendovka

Zimní camp v Alpách

Věděli jste, že Praha 1 až 5 má jarní prázdniny ve stejné době jako Brno a polská Poznaň? Díky tomu můžeme jet na konci února společně s YL Brno a YL Poznaň do Rakouských Alp. Bude to pro Pražáky skvělá příležitost procvičit si jak moravštinu tak i polštinu.

campy

Děkuji vám všem za zájem i podporu a přeji vám pohodové vánoce, které vám dovolí nadechnout se vklidu do nového roku..

NEWSLETTER – PODZIM 2014

blog_opt_3

Summer Camp – Mali Lošinj

Letošní summer camp pro nás všechny představoval jednu zcela zásadní změnu oproti předešlým ročníkům – konal se v Chorvatsku na ostrově Lošinj. Organizovat tábor uprostřed campu obklopeni desítkami dalších stanů, chatek a karavanů znamenalo určitá omezení. Vše bylo ovšem zase vykoupeno krásným prostředím a mořskou zátokou, která byla skroro jen pro nás. Na rozdíl od předešlých ročníků se většina našich aktivit odehrávala ve vodě, a tak si na své přišli milovníci vodního póla, potápění, plavbě na kanoi nebo třeba jen koupání a opalování.

blog_opt_3

Jak už bývá na našich táborech zvykem, necelá stovka studentů z Ostravy, Brna a Prahy byla i letos rozdělena do menších skupin, za které odpovídali jednotliví vedoucí. Tak si studenti mohli užívat nejen společné hry, workshopy nebo čas u vody, ale také byli neustále vystaveni přirozenému vlivu svých vedoucích. Proto také některé rozhovory po večerních klubech ale i během dne, mohly jít skutečně do hloubky. Klíčové slovo, které atmosféru našich campů vystihuje asi nejlépe je „proměna“. To je to, o co nám v naší práci se studenty jde - pozitivní směřování, přehodnocení přístupu k životu, nová perspektiva.

blog_opt_3

Dokládá to i zkušenost jedné z našich studentek, která se mi (Marku Šrámkovi) na začátku tábora svěřila s tím, že už jí neskutečně unavuje kamarádka ze stanu. Prý odmítá pochopit, že je silně introvertní, pořád se na ni „lepí“ a nenechá ji ani na chvíli vydechnout. Když jsem s ní pak měl možnost mluvit znovu po campu, byl jsem velice mile překvapen tím, co mi řekla: „Víš, mně pak za pár dnů došlo, že tu vlastně chci být i pro druhé, ne jen sama přijímat. A to že se na mě ta kamarádka tak lepí, mi ke konci campu nejen přestalo vadit, ale začalo mě to vlastně těšit. Došlo mi, že tu můžu být pro ni.“ „Skvělé, že by nová YL vedoucí na obzoru?“, pomyslel jsem si.

blog_opt_3

Protože se na summer campu vybudují skutečně intenzivní vztahy a mnozí účastníci zde také udělají důležitá životní rozhodnutí, naplánovali jsme hned další tři dny po návratu „Dojezd po campu“. Tím se nám otevřely další tři příležitosti přemýšlet spolu se studenty nad životem z křesťanské perspektivy a trávit čas u skvělého jídla. V podobném duchu máme v plánu pravidelně pokračovat i každé druhé pondělí, vždy v opačných týdnech než bývají klasické YL kluby. Říkáme těmto setkáním YL Alfa a první z nich proběhlo zrovna včera večer. Jak dokládá následující plakátek, akce nového školního roku jsou už vlastně v plném proudu.

blog_opt_3

To vše je možné i díky vaší podpoře a upřímnému zájmu.

NEWSLETTER – JARO 2014

blog_opt_3

Spolupráce s rodiči

Každý, kdo se zamyslí nad tím, co v YL děláme, si musí občas položit otázku, co na to všechno vlastně říkají rodiče našich studentů. Protože jsme křesťanská organizace, což v myslích mnohých Čechů vyvolává všelijaké otazníky či rozpaky, považujeme dobrou komunikaci s rodiči za něco naprosto zásadního. Proto každoročně pořádáme speciální klub pro rodiče a přátele YL, který letos proběhl na konci března.

blog_opt_3

Bylo úžasné vidět, jak se většina rodičů bez rozpaků zapojuje do her a písní na klubu spolu se studenty. A nakonec nám někteří z nich i osobně poděkovali za to, co pro jejich děti děláme. Také náš způsob, jakým otevřeně ale přitom nenuceně mluvíme na klubech o Ježíši Kristu, snad mnohé uklidnil, že nikomu svoji víru nevnucujeme a necháváme na svobodném zvážení všech přítomných, jak se ke křesťanství postavit.

blog_opt_3

Na fotografii vlevo je hlavní podpůrná skupina pro pražské vedoucí – Výbor Klubu přátel YL Praha.

Víkendovka na Sázavě

My vedoucí v YL věříme v moc dobrého příkladu. To, jak přistupujeme k životu, jaké máme hodnoty a cíle, to vše přirozeně ovlivňuje mladé lidi, se kterými pracujeme. Proto mezi naše klíčové aktivity patří také tábory, jako byl např. ten jarní na Sázavě. Bylo nás zase o něco víc než na podzim. Je to skvělá příležitost strávit celý víkend aktivně v přírodě a přitom se během večerů nebát pustit i do osobnějších rozhovorů o klíčových hodnotách a směřování v životě.

blog_opt_3

Ano, užili jsme si všechny ty bláznivé hry, výlety a klubové večery, ale nejdůležitější na tom všem byl fakt, že jsme prostě mohli být spolu ve vztahově bezpečném prostředí, kde se nikdo nepovyšuje nad druhé, každý může být bez ostychu sám sebou a přesto ho druzí s láskou přijímají.

blog_opt_3

To vše je možné i díky vašemu zájmu a podpoře, a pak také především díky nasazení našich desíti dobrovolníků. Nejen, že se tito vedoucí ve svém volném čase obětavě věnují studentům, ale měli by si navíc i sami hradit výdaje spojené s organizací táborů. Pokud byste jim chtěli toto břemeno aspoň částečně ulehčit, můžete na jejich táborové výdaje přispět darem na náš účet: 300590663/0300, var. Symbol - 111.

Přejeme vám hezké a příjemnými zážitky nabité léto.

NEWSLETTER – Zima 2013

blog_opt_3


Tým vedoucích

Naše práce stojí a padá s týmem deseti dobrovolných vedoucích, kteří každý týden obětují několik hodin času teenagerům ve věku 13-19 let. To vše musí přitom většina z nich zvládnout při vysokoškolském studiu a zaměstnání na částečný úvazek. Jedná se tedy o závazek na omezenou dobu a budoucnost naší práce do značné míry spočívá v tom, nakolik se nám daří tento tým stále doplňovat a rozšiřovat.

V průběhu podzimu se z týmu načas vytratila moje kolegyně Jane, původně kvůli plánovanému půlročnímu pobytu v USA, ale nakonec především kvůli závažným zdravotním problémům manžela Martina. Ve stejné době se po několika letech rozhodli svoji činnost v roli vedoucích ukončit také Vendula a Marek H. Oba ovšem zůstávají na YL aktivně napojeni dál jako členové Výboru Klubu přátel YL Praha. V tomto týdnu přerušila svoji činnost v týmu také Klára - doufáme, že jen dočasně.
Navzdory těmto odchodům však naše práce nestagnuje. Od září se totiž do týmu nově zapojili hned 4 noví vedoucí - Jasmína, Justin, Martin a Emma.

blog_opt_3 Vánoční foto týmu, na kterém chybí Karel ….. …. a …. …. zde je i on.

Ovlivňovat pozitivně mladou generaci vyžaduje od našich vedoucích značnou odvahu vycházet pravidelně ze své vlastní zóny pohodlí a vstupovat do světa teenagerů, ve kterém jsme my dospělí tak trochu outsideři. Ačkoliv pořádáme pro dospívající spousty zajímavých kroužků a volnočasových aktivit na školách i mimo ně, jsme přesvědčeni, že trvalé ovlivňování je možné jen ve vztahu. Nevnucujeme se, nepoučujeme, ale prostě naše studenty jako starší kamarádi jen tak přijímáme a doprovázíme v naději, že dobrý osobní příklad je nad všechno kázání. A jak proměněné životy mnohých z nich dokládají, ono to skutečně funguje!

Aktivity pro studenty

Páteří našich společných aktivit jsou pondělní kluby, které pořádáme jednou za čtrnáct dnů v atraktivních prostorách klubu Samaří v Soukenické ulici. I když svými aktivitami po Praze ovlivňujeme zhruba stovku teenagerů, jen někteří z nich se také aktivně zapojují do klubového života YL. Máme velkou radost z toho, že pravidelná účast na klubech během podzimu vyrostla z 20 na 25 studentů a z toho více než polovina je na klubech od září úplně nová.

blog_opt_3

K tomu přispěla i povedená podzimní víkendovka na Sázavě. Bláznivé hry v přirodě, airsoftové přestřelky, rozhovory nad zajímavými filmy a společné chvíle u jednoho stolu napomohly k vytvoření nového jádra studentů YL Praha s věkovým průměrem 15-16 let. Není divu, že na vánoční večeři ke konci roku bylo doslova narváno. Přišli se totiž podívat i kamarádi, kteří nikdy předtím na klubu YL nebyli.

blog_opt_3

Díky za váš čas a zájem.

NEWSLETTER – PODZIM 2013

blog_opt_3

Summer Camp 11.-17. srpna 2013

Před několika týdny se v Černé Hoře u Blanska konala akce, která představuje vrchol celé sezóny YL. Troufáme si říct, že pro naprostou většinu účastníků se jednoznačně jedná o nejlepší týden celého roku. Více než 100 teenagerů z Prahy, Ostravy a okolí Brna bylo i letos rozděleno do 15 menších skupin, ve kterých o ně pečovalo zhruba 20 dobrovolných vedoucích. Kromě skvělých zážitků z celo-táborových her, zajímavých workshopů a legrací nabitých klubů, měli studenti také možnost každý večer přemýšlet nad životem z křesťanské perspektivy. A to jak při poslechu „talků“ na klubech, tak i při skupinových rozhovorech na chatkách. Všichni se shodli, že letošní speaker Brook, byla skutečně vynikající.

blog_opt_3

Filip, Klára a Anička byli v roli chatkových vedoucích na campu poprvé a vedli si moc dobře. Zvláště řízení večerních skupinových diskuzí představuje pro nové vedoucí skutečnou výzvu. Přimět teenagery k tomu, aby vyjádřili to, co si doopravdy myslí, není zrovna snadné.

Někteří studenti, kteří se YL campu zúčastnili poprvé, byli zjevně zaskočeni. Ještě nikdy předtím se totiž na žádném táboře nesetkali s podobnou atmosférou. Nikdo se nad nikoho nepovyšoval, nikdo se nikomu neposmíval a vedoucí měli o všechny skutečně nepokrytý zájem. Dokonce i ti, kdo už byli na campu opakovaně, se museli nakonec přiznat, že byli doslova přemoženi závěrečným večerem. Když totiž vstoupili po 20 minutách osobního zamyšlení do klubovny, čekal tam na ně už zpívají sbor složený z cca 30 mladých lidí, kteří studentům celý týden sloužili v roli summer staff (technická výpomoc) a work crew (pomoc v kuchyni). Bylo to přemáhající! Všichni tihle lidé obětovali spoustu svého času, energie a často i dost peněz jen proto, aby mohli zadarmo sloužit našim teenagerům.

blog_opt_3

Jak naznačila i pocampová párty se summer staff z USA, loučení bylo pro mnohé opravdu těžké. Kromě nových přátelství tady v Čechách se totiž vytvořily také hluboké vazby přes oceán. Ale co je nejdůležitější, mnozí studenti odjížděli domů po campu skutečně proměněni – ve svém pohledu na zábavu, na vztahy, na víru a vůbec na celý život. A my vedoucí teď můžeme do nového školního roku vstupovat s novým ujištěním, že to, co pro teenagery tady v Praze děláme, má opravdu smysl.

blog_opt_3

Díky i za váš čas a zájem.

Baner